Záhada stratených lodí

06.03.2012 12:52

Aj vás priťahuje pohľad na morské dno, keď sa na letnej dovolenke plavíte? Ktovie, čo všetko sa skrýva v jeho hlbinách. A hoci sa vie o stovkách vrakov, ktoré sa počas plavby nedočkali šťastného konca, existujú lode, ktoré strašia ľudí dodnes aj bez toho, aby sa potopili.

Záhadne opustené

Lode, ktoré sa našli po týždňoch, mesiacoch či dokonca rokoch opustené, bez posádky, hoci dobre vybavené potravinami a liekmi, nie sú ničím nezvyčajným. A nejde vždy len o malé plavidlá, ktoré sa poľahky stratia vo vodách oceánu, ale aj lode, ktorých náhle zmiznutie a objavenie sa, by nemalo zostať bez pozornosti.

Najznámejším je zrejme prípad Mary Celeste, označovanej tiež ako „loď duchov.“ O záhade Mary Celeste kolujú rozličné legendy. Pôvodným názvom Amazon, sa brigantína Mary Celeste, vďaka záhadnému zmiznutiu posádky zaradila medzi top záhady 19. storočia. Keď na jej palubu nastupoval 7. novembra 1872 skúsený, tridsaťsedemročný kapitán Benjamin Briggs so ženou Sarah, dvojročnou dcérou Sophiou a sedemčlennou posádkou, nikomu nenapadlo, že sa celá posádka Mary Celeste už nikdy nevráti späť.

Loď smerovala s nákladom alkoholu do Janova. O necelý mesiac, 5. decembra 1872, asi 800 kilometrov od Gibraltáru, zbadal kapitán lode Dei Gratia Mary Celeste. Keď nereagovala na jeho signály ani po dvoch hodinách, vybral sa na loď a našiel ju celkom prázdnu.

Na palube nebolo ani živej duše, cennosti i osobné veci zostali na svojom mieste, hoci chýbal záchranný čln, chronometer a papiere od lode. V kapitánovej kajute bolo prestreté na raňajky, zásoby na lodi by vydržali posádke ešte šesť mesiacov. Lenže po kapitánovi, jeho rodine a posádke sa zľahla zem. Okamžite sa objavili riešenia záhady – hovorilo sa o útoku morských príšer na loď, únose rodiny mimozemšťanmi a otrave jedlom. Pravdaže, ani jedna teória sa neuchytila, a tak Mary Celeste zostáva aj po sto tridsiatich rokoch záhadou.

Joyita a High Aim 6

Po podobné prípady ale nemusíme chodiť len do devätnásteho storočia. V roku 1955 zmizla v Atlantiku loď Joyita s dvadsiatimi piatimi ľuďmi na palube. Našla sa o päť týždňov - bez živej duše. Loď bola pôvodne vybudovaná ako luxusná jachta pre kalifornského režiséra Rolanda Westa, ktorý sa preslávil najviac v tridsiatych rokoch minulého storočia. Počas druhej svetovej vojny ju získalo námorníctvo a poslúžila napríklad aj v Pearl Harbor, ale v roku 1952 sa dostala do rúk opäť súkromnému majiteľovi.



Keď 3. októbra 1955 vyplávala zo Samoy, na palube bolo 25 ľudí, z toho dve deti a lekár. Mala sa vrátiť o dva dni. Keď nedorazila, vyhlásilo sa pátranie. Člny aj lietadlá prehľadávali celú oblasť, no bezúspešne. Zbadali ju až 10. októbra, vzdialenú 1000 km od svojej trasy. Bola opustená a chýbal aj náklad. Nenašiel sa ani lodný denník či tri záchranné člny a podľa zastavených prístrojov vyšetrovanie ukázalo, že loď náhle zastavila v noci.

Čo sa však našlo, boli zakrvavené obväzy a práve tie rozpútali súboj teórií. Niektoré hovoria, že patrili kapitánovi, ktorý sa stal nepohodlným, a tak ho niekto zranil, či dokonca zabil. To sú, samozrejme, nepodložené teórie a pridávajú Joyite na záhadnosti. Skutočnosť však zostane zrejme navždy zahalená rúškom tajomstva.

V roku 2003 sa zasa v austrálskych vodách objavila taiwanská rybárska loď High Aim 6, tiež bez posádky. Chýbal štvortonový náklad a záchranné člny, ale všetky osobné veci posádky zostali na lodi. Čo sa stalo, bolo záhadou. Podarilo sa však vypátrať jediného svedka, ktorý tvrdil, že kapitána a strojvodcu zavraždili. Na lodi údajne vznikla vzbura a po vražde sa zvyšok posádky rozhodol jednoducho odísť domov. Ostatných však nikdy nevypátrali a svedectvo bývalého námorníka je dodnes popretkávané nejasnosťami.

 

zdroj - (magazin.atlas.sk)