Stratený svet v juhoamerickej džungli..
Kto by nepoznal slávny román Stratený svet z pera britského spisovateľa Arthura Conana Doyla? Skupinka dobrodruhov v ňom putuje k juhoamerickej stolovej hore, kde na jej vrchole nájdu ešte žijúcich dinosaurov a iné dávno vyhynuté živočíchy. Mohla byť Doylovou inšpiráciou k napísaniu tohto románu aspoň čiastočná skutočnosť? Môže existovať v juhoamerickej džungli skutočný stratený svet?
(Ne)uveriteľné svedectvo
V roku 1955 prišiel lotyšský cestovateľ Alexander Laime s neuveriteľným príbehom, ktorý údajne zažil na vlastnej koži. Ako prvý človek vôbec vystúpil na náhornú plošinu venezuelskej stolovej hory Auyán Tepuí – v preklade Diablova hora, kde okrem nálezu havarovaného lietadla slávneho amerického pilota Jamese Crawforda Angela videl aj neznáme tvory, ktoré sa podobali dávno vyhynutým druhohorným jašterom. Pri skalnatom brehu neznámej vodnej plochy vraj videl plazov s dlhým krkom, ktoré pripomínali vyhynutých plesiosaurov.
Všetky podivné tvory, ktoré na hore Auyán Tepuí videl, nakreslil, a neskôr ukázal vedcom. Väčšina z nich sa však zhodovala v tom, že Laime si celý fantastický príbeh o druhohorných jašteroch vymyslel.
Prečo by si to však Alexander Laime vymýšľal, keď veľkú časť svojho života strávil výskumom juhoamerických džunglí na juhu Venezuely, a medzi odbornou verejnosťou bol považovaný za vcelku významného bádateľa a dobrodruha?
Laime však nebol sám, kto videl v okolí stolových hôr neznáme a podivné tvory. Mnohí cestovatelia pred ním, a dokonca aj miestni domorodci potvrdili, že pri hore Auyán Tepuí spozorovali záhadné tvory. A nielen tam.
Stratené svety
Hora Auyán Tepuí síce patrí medzi najznámejšie stolové hory Južnej Ameriky, no napriek tomu zostáva preskúmaná len sčasti. Mohli tu teda ešte počas 20. storočia žiť druhohorné živočíchy, ktoré sa adaptovali na tunajšie podmienky? Podľa niektorých odborníkov to možné je, pretože tieto náhorné plošiny sú akýmisi izolovanými ostrovčekmi, a od okolitého sveta sú oddelené strmými stenami.
Tieto skalné masívy totiž vznikli v dobe pred 600 miliónmi rokov, a podľa vedcov sa tu ešte aj dnes nájdu až dve tretiny rastlín a živočíchov, ktoré sa tu vyskytujú, len na tomto území a nikde inde. Na stolových horách sú vo väčšine prípadov objavované nové druhy jašteríc, žiab, hadov a hmyzu. Nie je preto vylúčené, že by sa tu mohli nachádzať aj niektoré už dávno vyhynuté živočíchy.
Doylova inšpirácia
Mnoho ľudí je dnes presvedčených že Arthur Conan Doyle len vďaka svojej neuveriteľnej fantázii umiestnil svoj príbeh Stratený svet na stolovú horu v juhoamerickej džungli. Podľa všetkého mu však inšpiráciou na napísanie jeho slávneho románu bol známy britský cestovateľ Percy Fawcett, s ktorým sa tri roky pred napísaným knihy spriatelil. Ten mu o svojich cestách z juhoamerickej džungle rozprával svoje príbehy, a sám Fawcett bol presvedčený, že v takto izolovanom svete sa môžu tajomné tvory z dávnej minulosti stále vyskytovať.
V románe je zmienka aj o hore Kurupira, kde sa mal vyskytovať akýsi desivý duch pralesa. Ešte aj dnes však juhoamerickí indiáni z kmeňa Waikov majú panický strach z hory Kurupira. Podľa nich sa tu majú vyskytovať okrem hrozného démona aj iné desivé tvory. Medzi nimi aj akýsi skákajúci dinosaurus, ktorého volajú stoa. Ten vie rýchlo behať po zadných nohách, a na svoje obete nečakane útočí. A práve takéhoto tvora aj sám Doyle popisuje vo svojom románe Stratený svet. Je to len náhoda, alebo o týchto svedectvách už vedel aj Doyle od samotných indiánov?
Zákaz vstupu na stolovú horu!
Od druhej polovice 80. rokov minulého storočia brazílskou vládou riadená organizácia FUNAI doslova vyháňa všetkých zlatokopov aj misionárov z okolia hory Kurupira. Oficiálnym dôvodom je údajne ochrana miestnych indiánov Waikov. Celá ich rezervácia Yanomano je začiatkom 90. rokov dokonca brazílskou aj americkou armádou uzatvorená.
Kvôli čomu? Koho alebo čoho sa tak armáda obávala? Prečo tam nechcú vpustiť ani vedcov, ktorí túto horu skúmali? Navyše brazílska vláda, ktorá investovala miliardy dolárov do výstavby diaľnice Perimetral Norte, a mala viesť aj cez túto oblasť, náhle celú výstavbu zastavila. Čoho sa báli?
Je možné, že práve na hore Kurupira objavili niečo, kvôli čomu tam vyhlásili zákaz vstupu? Mohli sa potvrdiť legendy indiánov Waikov, a stratený svet tak vôbec nie je mýtom?
zdroj - (magazin.atlas.sk)