Najdesivejší moskovský palác
Knieža Andrej Kirilovič Razumovskij patril v druhej polovici 18. storočia k najbohatším Rusom. Svoje paláce si dal vystavať po celom Rusku, a preto jeden z palácov nemohol chýbať ani v Moskve. Jeho moskovské sídlo však doposiaľ patrí medzi najstrašidelnejšie miesta nielen tohto ruského veľkomesta, ale zaradilo sa aj medzi najdesivejšie miesta sveta. Čo sa v ňom odohrávalo a prečo sa ho ľudia boja aj dnes?
Veľkolepý palác okultizmu?
Andrej Kirilovič Razumovskij poveril postavením svojho moskovského paláca trojicu najlepších vtedajších ruských architektov – Andreja Kazakova, Leonida Lvova a Adama Menelasa, a tiež britského staviteľa Charlesa Camerona. Pôvodne si chcel z týchto štyroch architektov vybrať len jedného, no napokon sa rozhodol pre všetkých – patrili totiž k slobodomurárom, tak ako knieža Razumovskij. Palác, ktorí navrhli a postavili bol jedinečný nielen v Rusku, ale aj na celom svete. Niektoré z architektonických prvkov boli veľmi podivné, a len málokto chápal ich účel.
V paláci sa napríklad nachádzalo niekoľko chodieb, ktoré nikam neviedli, a končili v slepej uličke. Rovnako boli navrhnuté aj niektoré schodiská, ktoré končili na stene. Veľké schodiská napríklad viedli do malých miestností a naopak úzke schodištia do veľkých honosných siení. Architekti takto vnútrajšok úmyselne navrhli, a nezainteresovaní ľudia sa mohli len dohadovať z akého dôvodu.
Niektorí odborníci si mysleli, že práve pre Razumovského experimentovanie s okultizmom bol vnútrajšok paláca navrhnutý takýmto zvláštnym spôsobom. Vyzeralo to totiž tak, akoby mal vnútorný labyrint chodieb niekomu alebo niečomu zabrániť v úniku. V paláci sa podľa svedectiev ľudí skutočne počas života kniežaťa Razumovského diali podivné veci.
Okultista Razumovskij
Knieža Razumovského začali po skončení štúdií na najprestížnejších akadémiách priťahovať skôr tajomné miesta po celom svete než veda, ktorú vyštudoval. Zo svojich ciest po celom svete si preto domov do Ruska vozil množstvo podivuhodných artefaktov z tichomorských ostrovov, sošky z Južnej Ameriky, a rôzne lexikóny kúziel a čiernej mágie. Veľkú zbierku zhromažďoval práve vo svojom moskovskom paláci. Všetky tajomné predmety dlhé roky študoval, skúmal a hľadal medzi nimi vzájomné väzby.
Z moskovského paláca sa časom stalo veľké okultné miesto, čo potvrdilo aj jeho služobníctvo, ktoré sa v paláci začalo báť. Dvere sa údajne samovoľne otvárali a zatvárali, v prázdnych miestnostiach bolo počuť hlasy a niektorých návštevníkov paláca dokonca obťažovali akési neviditeľné ruky. Možno aj okultizmus mohol byť príčinou konca tohto výnimočného ruského paláca. Na Silvestra roku 1814 oslavovala v paláci ruská šľachta povýšenie kniežaťa Razumovského na čestného princa. Keď Razumovskij predvádzal celej moskovskej smotánke na čele s cárom svoje kúzla, v paláci vypukol požiar, ktorý sa rýchlo rozšíril. Všetci šľachtici stačili utiecť, ale Razumovskij z paláca odmietal odísť.
Našli ho až na druhý deň ráno v hlavnej sále paláca s rozsiahlymi popáleninami. Plamene mu poškodili celé telo, aj zrak, no ako zázrakom prežil. Po tomto požiari napokon odišiel do Viedne, kde o niekoľko rokov aj zomrel. Do moskovského paláca sa už nikdy nevrátil. Jeden zo synov Razumovského premárnil celý otcov majetok, až nakoniec musel za malú sumu predať aj moskovský palác ruskému obchodníkovi. Ten ho neskôr predal cárskej rodine, a nejakú dobu tu sídlil sirotinec. Deti sa však veľmi sťažovali, že ich niečo neustále prenasleduje, a že sa toho boja. Napokon z paláca všetci odišli.
Najstrašidelnejší moskovský palác
V 20. storočí v jednej zachovanej časti paláca sídlil aj Ústav telesnej výchovy, a v 70. rokoch minulého storočia bol riaditeľom známy ruský liečiteľ Oleg Kozlov. A práve on tu zažil tie najdesivejšie paranormálne javy. Neviditeľné kroky, smiech a tajomné hlasy patrili k miernejším javom. Strašidelnejšie to vraj bolo v noci, keď ľudia cítili mrazivé dotyky dlaní, keď steny svetielkovali, a za oknami sa zjavovali rôzne podivné tváre.
O tajomných javoch sa raz riaditeľ Kozlov údajne zmienil aj jednému dôstojníkovi KGB, ktorý nechcel strašidelným historkám vôbec veriť. Kozlov mu preto ponúkol, nech v paláci prenocuje, aby to zažil na vlastnej koži, s čím dôstojník súhlasil. Na druhý deň ho však riaditeľ našiel vo veľmi zúboženom stave, z dôstojníka zostala doslova len ľudská troska - jeho vlasy podľa rozprávania Kozlova úplne zošediveli, a úplne zošalel. Čo sa tam skutočne stalo sa už riaditeľ ústavu od neho nikdy nedozvedel.
Palác Razumovského je v Moskve známy ako jedno z najdesivejších miest, a dnes úplne chátra. Doposiaľ sa nenašiel žiadny kupec, ktorý by oň prejavil záujem. Ruinám sa dokonca vyhýbajú aj moskovskí bezdomovci, ktorý do neho nevstupujú ani počas najsilnejších mrazov. Čo bude s palácom ďalej moskovská radnica stále nevie povedať. Mali by ste odvahu navštíviť tento palác, či dokonca prenocovať v ňom?
zdroj - (magazin.atlas.sk)